Cmentarze i pomniki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Baczków: pomnik ofiar bocheńskiego getta

Obrzeża Puszczy Niepołomickiej stanowią miejsce upamiętniające hitlerowską zagładę z 25 sierpnia 1942 roku, której ofiarą stało się około 500 Żydów. To tu, obok cmentarza, ulokowano pomnik, dzięki któremu żyje pamięć o bocheńskich obywatelach pochodzenia żydowskiego, najpierw ulokowanych w getcie, a z chwilą jego likwidacji – rozstrzelanych przez Niemców w ramach likwidacji bocheńskiego getta. Na zbiorowej mogile znajduje się płyta w języku polskim i hebrajskim. 

Cmentarze z I Wojny Światowej

Cmentarz w Bogucicach jest samodzielnym  obiektem założonym na planie prostokąta. W linii ogrodzenia usytuowana jest ściana pomnika w formie prostopadłościennego  postumentu z dużym betonowym krzyżem. Na cmentarzu pochowani są żołnierze armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, polegli pod koniec 1914 roku podczas operacji limanowsko-łapanowskiej.

Gierczycki cmentarz założony został w latach 1915-1916 wg projektu Franza Starka. Znajduje się w IX Okręgu Cmentarnym Bochnia i oznaczony jest numerem  336. Jest to samodzielny cmentarz zlokalizowany na szczycie wzgórza, w miejscu skąd rozciąga się malownicza panorama na okolicę. Groby rozmieszczone są symetrycznie, w dwóch rzędach równoległych do ogrodzenia. Elementem centralnym jest wysoki drewniany krzyż. Na cmentarzu pochowani są żołnierze armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, polegli w 1914 roku w czasie operacji limanowsko-łapanowskiej.

Cmentarz w Nieprześni założony został w 1915 roku i znajduje się w IX Okręgu Cmentarnym Bochnia i oznaczony jest numerem  338. Jest obiektem samodzielnym, usytuowanym na zboczu wzgórza. Założony w formie wieloboku z niewielkim ryzalitem od strony południowo-wschodniej. Elementem centralnym jest graniastosłupowaty pomnik zakończony ostrosłupem z krzyżem kamiennym. Na cmentarzu pochowani są żołnierze armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, polegli w grudniu 1914 roku.

Cmentarz w Woli Nieszkowskiej zlokalizowany jest na terenie leśnym, w przysiółku o nazwie „Wichras”. Centralnym jego elementem jest wysoki, drewniany krzyż posadowiony na kamiennym postumencie. Na cmentarzu znajdują się nagrobki opatrzone żeliwnymi, ażurowymi krzyżami , a także proste kute krzyże. Zostali tu pochowani żołnierze armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, polegli pod koniec 1914 roku podczas operacji limanowsko-łapanowskiej.  Cmentarz jest jednym ze świetniejszych obiektów cmentarnictwa wojennego. Malownicza lokalizacja i wykonanie ze szlachetnych materiałów podkreślają prostotę wyposażenia.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Pomnik Ofiar bocheńskiego getta

    Pomnik Ofiar bocheńskiego getta

  • Powiększ zdjęcie Bogucice: cmentarz

    Bogucice: cmentarz

  • Powiększ zdjęcie Gierczyce:cmentarz

    Gierczyce:cmentarz

  • Powiększ zdjęcie Nieprześnia: cmentarz

    Nieprześnia: cmentarz

  • Powiększ zdjęcie Wola Nieszkowska: cmentarz

    Wola Nieszkowska: cmentarz

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:0000-00-00
Data publikacji:0000-00-00
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maria Kawa
Liczba odwiedzin:7453