GMINA BOCHNIA

Turystyka

Do najbardziej interesujących turystycznie obszarów należy Puszcza Niepołomicka oraz okolice Raby i Stradomki – rzek zaliczanych do pierwszej klasy czystości, będące miejscem rekreacyjnych wypadów mieszkańców Bochni i Krakowa nad wodę w okresie lata. Przy odrobinie szczęścia można tu złowić okazałego suma, szczupaka, leszcza, a nawet pstrąga.

Na skraju Puszczy, w kompleksie sportowo-oświatowym w Proszówkach, skorzystać można z krytej pływalni, kompleksu boisk, kortów tenisowych, a w zimie – sztucznego lodowiska. Jest tu także zaplecze hotelowe do organizowania „zielonej szkoły”.

Szlak Via Regia Antiqua jest drugą wizytówką turystyczną gminy Bochnia. Prowadzi on grzbietem wzniesienia utworzonego kiedyś przez lodowiec. Po północnej stronie płaska jak stół równina Kotliny Sandomierskiej z widokiem na Puszczę Niepołomicką i dolinę rzeki Raby kontrastuje z południową, pagórkowatą panoramą Pogórza. Przy Szlaku prowadzącym z Bochni do Chełmu przez Łapczycę i Moszczenicę znajduje się kilka bardzo interesujących obiektów historycznych i turystycznych.

Turystów przyciągają też pagórkowate zakątki w południowej części gminy, skąd rozpościera się panorama na Beskid Wyspowy, Tatry i Pieniny. Widać stąd czasami Trzy Korony.

Warto również wybrać się do Nieprześni na stawy, gdzie chętnie zaprasza właściciel gospodarstwa rybackiego – można tutaj ochłodzić się kąpielą w upalne dni, zadumać się łowiąc ryby, lub popływać na sprzęcie wodnym.

Na południu gminy znajdują się prześliczne dwory w Zawadzie i Nieprześni. Wraz z otaczającymi je parkami tworzą malownicze kompleksy.

Niewątpliwą atrakcją turystyczno-rekreacyjną są szkółki jazdy konnej w Proszówkach i Zatoce. Można tu poznać podstawy hippiki oraz skorzystać z usług hipoterapeutycznych.

Zwolennikom ekstremalnych sportów polecić można Stradomkę z Górą Borek (302 m n.p.m.). Od wielu lat spotykają się tu amatorzy lotniarstwa.

Miłośników grzybobrania zapraszamy do okolicznych lasów, gdzie rosną borowiki, koźlarze, podgrzybki i maślaki. Do domu można też wrócić z dzbanem soczystych jagód, malin lub jeżyn.

Amatorom piękna natury polecić można uroczy wąwóz lessowy w Gorzkowie – oryginalny wytwór geologiczny.

Urokliwe i pełne zadumy są cmentarze z I wojny światowej w Nieprześni (nad stawami), Grabinie, Woli Nieszkowskiej (Wichracz), Gierczycach (Czyżyczka) i Bogucicach. Tereny te odwiedzić można wygodnymi trasami rowerowymi wiodącymi promieniście z Bochni.

 

Artykuły

Przejdź do - Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Gawłowie

Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Gawłowie

Obserwatorium to okno na ogromny wszechświat. To miejsce, gdzie można obserwować piękne Słońce czy zachwycające planety naszego Układu Słonecznego. 

Czytaj więcej o: Szkolne Obserwatorium Astronomiczne w Gawłowie
Przejdź do - Kompleks sportowy w Proszówkach

Kompleks sportowy w Proszówkach

W Proszówkach, przy drodze Bochnia – Zielona (nr 965) znajduje się nowy kompleks szkolno-sportowy w skład którego wchodzi kryta pływalnia ogrzewana kolektorami słonecznymi  oraz zespół boisk, zielona siłownia i korty tenisowe. Zimą jest tu czynne sztuczne lodowisko z własną wypożyczalnią łyżew. W kompleksie znajduje się również zaplecze hotelowe do organizowania „zielonej szkoły”.

Czytaj więcej o: Kompleks sportowy w Proszówkach
Przejdź do - Puszcza Niepołomicka

Puszcza Niepołomicka

Jest jednym z najsłynniejszych i najpiękniejszych kompleksów leśnych w Polsce. Znana głównie z rezerwatu żubrów, a także występowania niezwykle starych okazów drzew skupionych w rezerwacie Dębina o powierzchni 12 ha. Najsłynniejsze z nich to Dąb Królewski (Jagiełły) o obwodzie 8 metrów, prawie 600-letni Dąb Batorego oraz Dąb Augusta. Drzewostan "Dębiny" tworzą głównie graby, dęby i lipy. 

Czytaj więcej o: Puszcza Niepołomicka
Przejdź do - Trasy rowerowe

Trasy rowerowe

Piękno ziemi bocheńskiej poznawać można podczas wypraw rowerowych. 

Czytaj więcej o: Trasy rowerowe

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:0000-00-00
Data publikacji:0000-00-00
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Maria Kawa
Liczba odwiedzin:25096